نکات مهم در رابطه با مصرف زعفران

نکات مهم در رابطه با مصرف زعفران

مصرف زعفران

مصرف زعفران در غذاهای ایرانی یا ملل، امری متداول است. زعفران امروزه در بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها شامل پلوهای ایرانی، انواع خورشت، ته چین، پخت مرغ و گوشت، شربت ها، دمنوشها و… استفاده می شود. رعایت چند نکته ساده درباره مصرف این ماده ارزشمند، باعث می شود که غذای شما طعم و عطر بهتری بگیرد. مجموعه زعفران شب خیز، ارائه دهنده بهترین انواع زعفران اصل قائنات، در این مقاله به بیان این نکات پرداخته است. با ما همراه باشید.

 

نکات مهم در رابطه با مصرف زعفران

 

مصرف زعفران باکیفیت

قبل از هر چیزی سعی کنید زعفران مصرفی تان را از یک برند مطمئن و باکیفیت تهیه کنید. زعفران اصل بدون افزودنی علاوه برطعم و عطر اصیل و فوق العاده اش، خواص دارویی فراوانی نیز دارد. از آنجایی که خرید و فروش و صادرات زعفران در کشور ما به صورت عمده انجام می گیرد، بعضی از افراد برای کسب سود بیشتر، زعفران را با افزودنیهایی مانند ریشه ذرت، گلرنگ، اسانس و… ترکیب می کنند. زعفران اصل، اولین قدم برای مصرف صحیح از این ماده غذایی است.

 

 

نگهداری از زعفران

 

زعفران به نور و گرما و رطوبت حساسیت دارد. برای اینکه در بهترین حالت ممکن از زعفران استفاده کنید، سعی کنید در مقادیر کم آنرا تهیه کرده و سپس آن را در ظرف شیشه ای کوچکی ریخته و در مکانی تاریک، به دور از حرارت و رطوبت نگهداری نمایید

 

مصرف زعفران در غذا

 

روش های زیادی برای استفاده از زعفران وجود دارد. می توانید آن را درسته درون غذا بریزید و یا پیش از افزودن به غذا زعفران را کمی خرد کرده و آنرا با آبجوش مخلوط کنید. اما بهترین روش، استفاده از زعفران ساییده شده است. اگر زعفران را به صورت آسیاب شده استفاده کنید، نه تنها غذا کاملا طعم و عطر زعفران را به خود می گیرد، بلکه از تمام خواص آن نیز بهره مند می شوید. از طرفی برای استفاده حداکثری از خواص زعفران سعی کنید این چاشنی را در لحظات آخر به غذای خود بیفزایید. چرا که خواص زعفران در مجاورت حرارت زیاد، کم می شوند.

 

میزان مصرف زعفران

 

حداکثر میزان مجاز زعفران در یک روز برای هر نفر به اندازه یک گرم است. از آنجایی که زعفران دارای خاصیت رقیق کنندگی خون است، مصرف بیش از این مقدار در یک روز ممکن است موجب ایجاد خونریزی شود. از طرفی مصرف بیش از حد زعفران می تواند موجب بروز زردی پوست، سر درد و تهوع شود.

 

زعفران دم کرده

 

یکی از راه هایی که باعث می شود همیشه به زعفران دسترسی داشته باشید و از رنگ و عطر آن در پخت و پز غذا بهره بگیرید، دم کردن زعفران است. برای تهیه زعفران دم کرده کافیست زعفران را با کمی شکر در یک هاون سنگی ساییده کنید و سپس آن را به یک کاسه شیشه ای منتقل کنید. به ازای هر یک قاشق چایخوری زعفران، نصف فنجان آبجوش اضافه کنید. کاسه را روی بخار آب بگذارید و اجازه دهید چند دقیقه دم بکشد. زعفران دم کرده را می توانید به مقدار زیادتری تهیه کرده و آنرا در یخچال نگهداری کنید.

 

خرید عمده زعفران شب خیز 

 

  نظرات