زعفران در چه کشورهایی کشت می شود؟

زعفران در چه کشورهایی کشت می شود؟

زعفران در چه کشورهایی کشت می شود؟

در مورد گیاهی خاص که ارزش های گوناگون دارد و برای تولید کننده و مصرف کننده برکات و ثمرات فراوان به همراه دارد، شاید دانستن این مطلب جالب باشد که این زیبای سرخ رویِ مه سیما را در کدام نقاط می توان پیدا کرد و به تولید رساند.

به عبارت دیگر این سوال پیش می آید که خانه ی دوست کجاست؟ دوستی با فواید بی شمار و البته شگفت انگیز، دوستی که فرح بخش و شادی آفرین است و با عطر و طعم دلپذیرش و سرخی رویش، دردها را درمان می کند و طبیب بالین بیماری های فراوان می شود.

گیاهی که شاید بتوان آن را زیبای خفته هم نام گذاشت چون دوره ای طولانی ( بین ۵ تا ۷ سال) در خواب فرو می رود و پس از آن رخ نمایان می کند و آن قدر با برکت است که یک پیاز آن به پیازهای دیگر تکثیر می شود و طی دوران زندگیش تمام زمین را می پوشاند.

گیاهی که سال به سال بر میزان تولید خود می افزاید و برکتش را بیشتر در دامان پر مهر کشاورز می ریزد. گیاه پر مهری که کمترین آب مصرفی را نیاز دارد و کمترین زحمت را در دوران تکثیر و رشد برای کشاورز دارد.

 

زعفران در چه کشورهایی کشت می شود؟

 

 

اما  نواحی کاشت زعفران چه شرایطی لازم دارد؟

 

زعفران که آن را زریران نیز می گویند برای اهالی ایران یاری با قدمتی بیش از ۳۰۰۰ سال است که در مناطقی که دارای زمستان های ملایم و تابستان گرم و خشک باشد بخوبی می روید. مقاومت زعفران در مقابل سرما زیاد است و لیکن چون دوران رشد آن مصادف با پائیز و زمستان و اوایل بهار است طبعا در این ایام به هوای مناسب و معتدلی نیاز دارد.

 

زعفران در چه کشورهایی کشت می شود؟

 

زریران یا همان زعفران گیاهی نیمه گرمسیری است و برای رشد به اراضی آفتاب گیر و بدون درخت که ضمنا در معرض بادهای سرد نیز نباشد نیاز دارد.

بستری که باید بر روی آن به خواب شیرین فرو برود تا دوران رشد و نمو خود را طی کند می بایست بسیار سبک یا ترکیبی از شن و رس باشد و شاید بتوان گفت این مهم ترین مرحله از کار است که بتوان بستری مناسب برای این گیاه ایجاد کرد.

با بیان تمامی نکاتی که گفته شد و شناختی که از ویژگی های مناطقی که می تواند میزبان این گیاه سحرانگیز باشد و بررسی نقاط مختلف کشور عزیزمان ایران می توان به این نتیجه رسید که نقاط مستعد و بیشماری برای کشت زعفران وجود دارد اما خواستگاه اصلی آن منطقه ی خراسان می باشد که از دیرباز نام زعفران و خراسان به هم گره خورده است اما به تازگی کاشت زعفران در مناطق دیگری از کشور به صورت آزمایشی آغاز شده و در تلاش برای گسترش این گونه ی ارزشمند گیاهی هستند.

در حال حاضر ۹۳ درصد تولید این گیاهی بومی ایرانی در کشور عزیزمان محقق می شود و مابقی در کشورهایی همچون  اسپانیا،‌ هند،‌ سنگاپور، مالزی، ژاپن، تایوان، چین، فرانسه، ایتالیا، آلمان، استرالیا و یونان تولید می گردد.

 

زعفران شب خیز

 

  نظرات