نحوه تشخیص زعفران اصل

نحوه تشخیص زعفران اصل

نحوه تشخیص زعفران اصل

 

اگر عاشق چاشنی های خوراکی باشید، گزینه های زیادی برای انتخاب، پیش روی شماست. اما کم می شود چاشنی ای در اکثر خوراکی های روزمره مورد استفاده قرار بگیرد. از افزودنی غذاهای اصلی گرفته تا چای و نوشیدنی های سرد و دسر. شاید بتوان گفت تنها چاشنی و ادویه ای که در همه این خوراکی ها مورد استفاده قرار می گیرد زعفران است.

زعفران سوای کاربرد در خوراکی، جنبه های دارویی مفیدی نیز دارد. نشاط آور و پر خاصیت است.

اما نکته حائز اهمیت، وجود زعفران تقلبی و غیر واقعی در بازار است. زیرا به دلیل قیمت بالای این محصول، افراد سودجو، با ایجاد زعفران های تقبلی سعی در افزایش سود خود داشته و این بازار را دچار تشویش کرده اند. مثل آغشته کردن گیاه با چربی یا عسل یا رنگ کردن قسمت های سفید زعفران. یا نگه داری زعفران در مکان مرطوب برای وزن گرفتن و سنگین شدن. یا حتی خرد کردن کاکل ذرت و رنگ کردن آنها بجای زعفران!

قطعا تشخیص زعفران اصل از تقلبی برای حرفه ای ها و خریداران عمده زعفران کاری بسیار آسان است. اما برای مصرف کنندگان دانستن راه های تشخیص تفاوت زعفران اصل از تقلبی می تواند جلوی استفاده و خرید اشتباه را گرفته و سودجویی کلاه برداران را ناکام بگذارد.


نحوه تشخیص زعفران اصل


نحوه تشخیص زعفران اصل با بنزین  

 

ساده ترین روش برای تشخیص، انداختن زعفران در مقداری بنزین است. زعفران اصل، اصلا در بنزین حل نمی شود و رنگ نمی دهد. اما زعفران های تقلبی که روی آن با رنگ پوشانده شده، به محض خیس شدن با بنزین، تغییر رنگ داده و محلول می شوند.

 

نحوه تشخیص زعفران اصل با آب جوش

 

اگر بنزین در اختیار نداشتید، از آب جوش می توانید استفاده کنید. تکه ای زعفران را در آب جوش بیاندازید. پنج دقیقه تامل کنید. اگر قبل از ۵ دقیقه شاخه سفید شوند، زعفران شما تقلبی است.

 

نحوه تشخیص زعفران اصل با گاز شهری

 

شما با گاز شهری نیز می توانید اصالت زعفران را امتحان کنید. کافیست تکه ای از زعفران را در مسیر مستقیم گاز قرار بدهید. متان باعث می شود رنگ زعفران به سمت بنفش یا نارنجی برود. اما اگر رشته زعفران  زرد رنگ شد، قطعا محصول تقلبی خریداری کرده اید.

 

نحوه تشخیص زعفران اصل از طریق ظاهر

 

شما می توانید با دقت و حتی ذره بین معمولی، به سرشاخه های زعفران نگاه کنید، بفهمید که جنس اصل خرید کرده اید یا تقلبی. زیرا باید بالای شاخه ها، بیشتر به شیپور شبیه باشد.

 

نحوه تشخیص زعفران اصل  از طریق کلاله

 

کلاله های زعفران هرچه براق تر باشد، تقلبی تر است. البته کشف این موضوع، بیشتر در آزمایشگاه ها امکان پذیر است.

 

نحوه تشخیص زعفران اصل با کاغذ

 

یکی دیگر هم راههای ساده برای حل معمای تقلبی یا اصل بودن زعفران این است که تکه های آن را داخل روزنامه یا کاغذ کاهی قرار دهید و آن ها را بکوبید. اگر کاملا پودر شد و آثار چربی و چوب باقی نماند، قطعا اصل است. در غیر این صورت تقلبی است.

 

نحوه تشخیص زعفران اصل  از طریق رنگ

رنگ دادن زعفران اصل، مقداری زمان می برد. در صورتی که زعفران تقلبی به سرعت رنگ پس می دهد. زیرا متقلبین، با رنگ کردن ساقه های سفید، باعث می شوند رنگ افزوده شده به سرعت در آب جوش حل شود.

 


نحوه تشخیص زعفران اصل


نحوه تشخیص زعفران اصل از طریق بو

 

کارشناسان حرفه ای با به خاطر داشتن طعم، بو و مزه واقعی زعفران، با چشیدن و بوییدن، متوجه اصل یا تقلبی بودن آن می شوند. زعفران اصل، کمی تلخ و تند است و بوی بسیار مطبوع و دیوانه کننده ای دارد!

با دانستن موارد فوق می توانید به اصالت زعفران پی ببرید. اما راهی ساده تر هم هست. وقتی برندی شناخته شده را بشناسید و به آن اعتماد داشته باشید، می توانید با اطمینان از محصول زعفران آن برند استفاده نمایید. زعفران شب خیز به عنوان برندی قدیمی و با اصالت، شما را از بابت  خرید زعفران اصل و درجه یک آسوده خاطر می کند.

زعفران شب خیز با کسب اعتماد شما، زعفران اصیل و اعلا را جهت خرید در اختیار شما قرار می دهد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر، با ما تماس بگیرید 

  نظرات