مصرف زعفران چه بیماریهایی را از بین می برد؟

مصرف زعفران چه بیماریهایی را از بین می ­برد؟

مصرف زعفران چه بیماریهایی را از بین می­ برد؟

 

زعفران از جمله گیاهانی است که در فواید بسیار آن شکی نیست. هرچقدر از این چاشنی خوش عطر و ارزشمند بگوییم، کم گفته ایم! این ماده خوراکی علاوه بر مصرف در انواع غذاها، دسرها، نوشیدنی ها و…، خواص درمانی فراوانی هم دارد. به طوریکه از آن در تولید برخی داروها در صنایع داروسازی نیز استفاده می­شود. در این مقاله قصد داریم به بیماریهایی بپردازیم که درمان و یا کمک به درمان آنها توسط زعفران انجام پذیر است.

 

 

مصرف زعفران چه بیماریهایی را از بین می برد؟

 

 

آکنه صورت

 

اگر پوست صورتتان جوشهای فراوانی زده است و از امتحان راه های دارویی برای رفع آنها خسته شده اید، اینبار ماسک زعفران را امتحان کنید. برای تهیه این ماسک کافیست ۵ برگ ریحان را با ۱۵ رشته زعفران کوبیده و مخلوط کنید. می توانید یک قاشق چایخوری ماست نیز به مخلوطتان اضافه کنید. این ماسک را دو بار در هفته روی جوشهای صورتتان بگذارید و پس از نیم ساعت بشویید.

 

کم خونی

 

زعفران خون‌ساز است و سیستم گردش خون را بهبود می‌بخشد و عملکرد بهتر قلب را به ارمغان می­آورد. زعفران حاوی مقادیر زیادی آهن است و بالا بردن سوخت و ساز بدن نیز کمک می­کند. داشتن این ویژگیها در کنار هم، زعفران را به یکی از داروهای طبیعی برای درمان کم خونی تبدیل کرده است. هر ۳روز یک بار، ۱۰شاخه زعفران را با یک لیوان آبجوش دم کنید و به صورت ناشتا، میل نمایید.

 

سرطان

 

سرطان بیماری پیچیده ای است و انواع مختلف آن، راه های درمان و پیشگیری خاص خود را دارند. اما مطالعات نشان داده است کروستین و کروسین که از کاروتنوئیدهای مهم زعفران می‌باشند، اثرات ضد توموری و ضد سرطانی واضحی دارند. از طرف دیگر، فراوانی آنتی اکسیدان در زعفران، برای مقابله با رادیکال های آزاد در بدن مناسب است و این امر موجب پیشگیریِ جدی زعفران از سرطان می­شود.

 

 

افسردگی

 

افسردگی از بیماریهای شایع روحی و روانی است که لقب بیماری قرن را نیز به خود اختصاص داده است. این بیماری در مراحل مختلف، قابل کنترل بوسیله مصرف زعفران می­باشد. از آنجایی که زعفران حاوی مقادیر زیادی کروسین است، می­تواند به راحتی بر سطح اضطراب و استرس بیمار تاثیر گذاشته و آن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. کافیست روزانه یک فنجان چای زعفران (یا با استفاده از زعفران دم کرده و یا به همراه چای سیاه) میل کنید.

 

آسم و ناراحتیهای تنفسی

 

مشکلاتی مانند آسم، سرفه، سیاه سرفه، برونشیت و… معمولا بیمار را با حملاتی مانند تنگی نفس، خس خس کردن سینه، گرفتگی سینه و… مورد آزار قرار می­دهد. در درمان این بیماریها، معمولا از ترکیبات حاوی آنتی اکسیدان، به کرات استفاده می­شود. زعفران با دارا بودن مقادیر بالای آنتی اکسدان، ضد التهاب است و مصرف روزانه آن به همراه عسل، می­تواند عوارض بیماری های تنفسی را بصورت چشمگیری کاهش دهد.

 

ام.اس

 

طب سنتی، زعفران را دشمن ام.اس می­داند. چرا که زعفرانیک ماده خوراکی با طبیعت گرم است و ام.اس، بیماری است که از سردی زیاد بدن به وجود می­آید. اما علاوه بر این، علم جدید نشان داده که کروسین موجود در زعفران، می‌تواند تورم و فشار سلولی را که باعث از بین رفتن عایق سلولهای مغز و تصلب شرائین در مغز می‌شود، تا حد زیادی در بیماران مبتلا به ام.اس کاهش دهد.

زعفران شب خیز 

مصرف زعفران چه بیماریهایی را از بین می­ برد؟

مصرف زعفران چه بیماریهایی را از بین می­ برد؟

  نظرات