غذای آسان با زعفران

غذای آسان با زعفران

غذای آسان با زعفران

 

زعفران یکی از بهترین چاشنی هایی است که می­توان به انواع خوراک­ها، کباب­ها، برنج، خورشت­ها و دیگر انواع غذاهای ایرانی یا ملل افزود. باید توجه داشت که استفاده از زعفران در مقادیر مناسب آن و به صورت دم کرده یا پودری، انجام شود. چرا که استفاده از رشته های زعفران بصورت پودر نشده و درسته، طعم زیادی به غذا اضافه نمی­کند. در این مقاله با طرز پخت دو غذای آسان که در آنها از زعفران استفاده شده، آشنا می­شویم.

 

غذای آسان با زعفران

 

خورشت مرغ غذای آسان با زعفران

 

مواد لازم: فیله مرغ ریز شده/ یک قاشق غذاخوری رب/ زعفران/ زردچوبه/ آبلیمو/ کره/ ادویه کاری/ نمک و فلفل

برای پخت این غذا می­توانید از قبل زعفران دم کرده آماده داشته باشید و یا زعفران پودر شده را با یک استکان آبجوش مخلوط کنید و اجازه دهید بر روی بخار کتری، حدود ۵ دقیقه بماند تا دم بکشد. فیله های مرغ را در یک قابلمه با کمی روغن سرخ کنید و سپس آنها را برگردانید تا هر دو طرف فیله ها سرخ شود. نصف استکان آب اضافه کنید و در قابلمه را گذاشته و اجازه دهید تا حدود نیم ساعت بپزد. در یک تابه­ی کوچک رب را با کمی آب و زردچوبه و نمک و فلفل و ادویه کاری تفت دهید و به فیله ها در قابلمه اضافه کنید. در این مرحله، نصف استکان آب به همراه ۵۰ گرم کره و دو قاشق آبلیمو به خوراک اضافه کنید و مجددا در قابلمه را بگذارید. حدود ۱۵ دقیقه صبر کنید تا خورشت شما جا بیفتد و سپس آنرا به همراه لیمو تازه و برنج سرو کنید.

 

 

غذای آسان با زعفران

هویج پلو غذای آسان با زعفران

 

مواد لازم: برنج/ مرغ پخته شده/ هویج/ زرشک/ خلال پسته و بادام/ کره/ زعفران/ زردچوبه/ آبلیمو/ شکر/ نمک و فلفل

ابتدا برنج را آبکش کرده و آنرا کنار بگذارید. مقداری زعفران را پودر کنید و آنرا با یک استکان آبجوش مخلوط کرده و دم کنید. مرغ های پخته شده را ریش ریش کنید. هویجها را رنده کنید و آنها را در یک تابه با کمی روغن تفت دهید. زمانی که هویج ها کمی آب از دست دادند و شیشه ای شدند، زرشک را به همراه کمی شکر و آبلیمو به آنها بیفزایید و تفت دهید. بسته به سلیقه می­توانید میزان شکر و آبلیمو را خودتان تعیین کنید. پس از یک دقیقه، یک قالب کوچک کره به همراه خلال پسته و بادام به مخلوط اضافه کنید و در آخر نیز مرغهای ریش شده را درون تابه بریزید. مواد داخل تابه را به خوبی با هم مخلوط کنید. پس از آماده شدن مایه­ی هویج پلو، ته قابلمه مورد نظرتان سیب زمینی بچینید و یک لایه برنج روی آن بریزید و لایه بعدی را با مایه هویج پلو پر کنید. این کار را ادامه دهید تا برنج و مایه تمام شوند. حالا زعفران دم کرده را به همراه کمی روغن روی هویج پلو بریزید. ابتدا شعله را زیاد کنید تا سیب زمینی ها ته دیگ شوند و پس از دو دقیقه، حرارت را کم کنید و اجازه دهید هویج پلو شما به خوبی جا بیفتد و دم بکشد. این غذا را می­توانید با شور و ترشی و یا ماست، سرو کنید.

 

زعفران شب خیز

غذای آسان با زعفران

 

  نظرات