خواص ویژه زعفران

خواص ویژه زعفران

خواص ویژه زعفران

 

زعفران در بیشتر خانه ها و رستوران ها به عنوان یکی از بهترین طعم دهنده های غذا استفاده می شود. این ماده خوشمزه و خوش عطر، بخاطر مراحل سختی که از مزارع زعفران تا رسیدن به دست مصرف کنندگان پشت سر می گذارد، نسبت به ادویه ها و چاشنی های غذایی دیگر، قیمت بالاتری دارد. اگر زعفران به صورت اصل و بدون افزودنی مصرف شود، خواص زیادی را برای مصرف کنندگان در پی دارد. اما از فواید زعفران چه می دانید؟ با ما همراه باشید.

 

خواص ویژه زعفران

دارا بودن کاروتنوئید از خواص ویژه زعفران

 

کاروتنوئیدها رنگدانه های زرد، قرمز، نارنجی در گیاهان، سبزیجات و میوه‌ها هستند. آنتی اکسیدانهایی طبیعی که در بعضی از گیاهان، جلبک ها، قارچ ها و… وجود دارند. مصرف کاروتنوئیدهای گیاهی توسط انسان، باعث پایین آمدن خطر بیماری های قلبی عروقی می شود و پیری زودرس را نیز به تعویق می اندازد. همچنین مصرف کاروتنوئید می تواند به پیشگیری از برخی انواع سرطان جلوگیری کند. بدن انسان کاروتنوئیدها را به صورت داخلی تولید نمی کند و بنابراین وجود این ماده در رژیم غذایی ضروری است. سبزیجاتی با رنگ سبز تیره، هویج، فلفل دلمه ای و… شامل این ماده ارزشمند هستند. زعفران با دارا بودن مقادیر زیادی از کاروتنوئید منبع خوبی برای تامین این ماده به شمار می آید.

 

طبیعت گرم و خشک از خواص ویژه زعفران

 

زعفران یکی از مهمترین مواد غذایی با طبع گرم است. در طب سنتی بیماریهایی همچون ام.اس یا کم خونی، خستگیهای مفرط و… همگی از عوارض سردی طبع بدن به شمار می آیند. خوردن غذاهایی با طبع گرم می تواند به تعادل طبع بدن کمک کرده و از عوارض سردی طبع بکاهد. طبع گرم زعفران می تواند سیستم دفاعی و ایمنی بدن را تقویت کند و در فصول سرد سال، حالت عمومی بدن را متعادل نگه دارد.

 

ویتامین ث از خواص ویژه زعفران

 

اسکوربیک اسید یا همان ویتامین ث، یکی از مهمترین مواد معدنی است که دریافت آن در طول روز ضروری است. این ویتامین سیستم ایمنی بدن را برای تولید گلبول های قرمز افزایش می دهد و همچنین برای تولید کلاژن در پوست نیز لازم است. زعفران با دارا بودن مقادیر متنابهی از ویتامین ث، می تواند نیاز روزانه بدن به این ماده معدنی اساسی را تامین کند.

 

داشتن منگنز

 

منگنز یکی از مواد معدنی مورد نیاز بدن است. سی و پنج درصد جمعیت جهان با کمبود این ماده معدنی دست و پنجه نرم می کنند. مصرف به اندازه ی منگنز از ابتلا به پوکی استخوان جلوگیری کرده، عملکرد غده تیروئید را بهبود می بخشد، اختلالات عصبی را درمان می کند و سطح قند خون را نیز کنترل می کند. منگنز موجود در زعفران، می تواند یاری رسان بدن در کسب این ماده معدنی مهم باشد.

 

پتاسیم

 

افزایش مصرف پتاسیم یکی از راه هایی است که می تواند به بهبود کلی عملکرد داخلی بدن کمک کند. پتاسیم، به‌عنوان ماده ای که عروق را باز می کند، استرس و فشار را کاهش داده و اجازه می‌دهد از فشارخون کاسته شود. بنابراین پتاسیم را می توان ماده مهمی در پیشگیری از خطر حملات سکته قلبی و مغزی دانست. پتاسیم موجود در زعفران، سلامت قلب را موجب می شود.

 

 

 زعفران شب خیز

  نظرات