خواص ضد سرطانی زعفران

خواص ضد سرطانی زعفران

خواص ضد سرطانی زعفران

کابوسی که حتی تصور آن برای همه ی ما ملال آور و غیر قابل باور است و همه آرزو داریم که از آن فرسنگ ها دور باشیم و فاصله بگیریم.

سرطان، بیماری وحشتناکی که متاسفانه در دنیای امروز به شدت رایج شده و هر از چندگاهی می شنویم که فردی از دوستان، آشنایان بدلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده است و این نگرانی آن هنگام برای ما بیشتر می شود که آمارهای وحشتناک مبتلایان را می شنویم، آمارهایی که حاکی از این واقعیت است که بیشترین مرگ و میر در کل دنیا بر اثر سرطان است.

 

خواص ضد سرطانی زعفران

 

پیشگفتار

آنچه تا کنون مورد تایید همگان می‌باشد این است که سرطان در اثر تکثیر نابجای سلولی و عدم سیکل طبیعی مرگ سلولی یا کنترل آن توسط سلول‌های ایمنی بدن به دلایل مختلف ایجاد می‌گردد.

سرطان‌های کبد، ریه، معده، به عنوان مرگبارترین و رایج ترین سرطان ‌ها شناخته شده‌اند . در ایران،  سرطان‌های پستان، پروستات،  ریه و سرطان کولورکتال نیز رایج‌ترین موارد بوده که متاسفانه روند رو به‌ رشدی نیز دارد.

از درمان‌های رایج، استفاده از پرتو درمانی، شیمی درمانی و پیوند مغز استخوان را می‌توان نام برد.

استفاده از درمان‌های رایج هم چون شیمی‌درمانی با عوارض بسیار باعث شده است که بیماران  به دنبال درمان‌هایی طبیعی و بدون عوارض یا با حداقل عوارض، باشند.

 

راه حل طبیعی و سنتی:

عوارض شدید و گاه جبران ناپذیر درمان های رایج باعث شده که محققان طب سنتی به دنبال راه حلی برای درمان این بیماری خطرناک باشند.

سعی و خطا در به کارگیری انواع گیاهان، محققان را به گیاهی نیمه گرمسیری رساند که در نقاطی با زمستان‌های ملایم و تابستان‌های گرم و خشک به طور مناسب رشد می‌کند.

زعفران، گیاه رنگی که به علت طعم، عطر و رنگ خوب، کاربردهای فراوانی در حوزه‌های غذایی، شیمیایی و حتی دارویی دارد و از گران‌ترین ادویه‌های جهان به شمار می‌رود و قرن‌هاست که در طب سنتی از آن استفاده می‌شود.

زعفران، نه تنها در طب اسلامی جایگاه ویژه داشته و در کلام اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام جهت درمان و استفاده توصیه شده است؛ بلکه قدمتی طولانی در ایران زمین به عنوان خاستگاه اصلی این گیاه دارد.  در طب چینی نیز با نام Fan Hong Hua استفاده می‌شود و تاریخچه‌ای ۳۰۰۰ ساله دارد.

 

خواص ضد سرطانی زعفران

 

اثرات , خواص ضد سرطانی زعفران:

  • یافته‌های علمی اخیر نشان می‌دهد که زعفران و مشتقات آن فعالیت ویژه‌ای در کنترل سرطان‌های ریه، پستان و پانکراس داشته‌اند.
  • تا به امروز مکانیسم دقیق زعفران مبنی بر عدم پیشرفت سرطان، مشخص نشده است اما به نظر می‌رسد ضمن سرکوب رشد سلول‌های نئوپلاستیک ، مانعی بر رشد سلول‌های سالم نمی‌باشد.
  • کلاله زعفران حاوی ۱۵۰ ماده شیمیایی است که از میان آن‌ها می‌توان به کاروتنوئیدهای موجود در آن مثل کروستین اشاره کرد که به عنوان عامل ضد سرطان شناخته شده است.
  • کروسین نیز کارو تنوئید دیگری می‌باشد که مسئول رنگ زرد زعفران است و با عملکردی ۴ گانه سلول‌های سرطانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 

خواص ضد سرطانی زعفران جالب است بدانید 

آزمایشات گوناگون در مدل‌های حیوانی و سلولی نشان داده‌اند که استفاده از زعفران در موش در یک دوره‌ دو هفته‌ای همراه با کاهش سایز و تعداد ندول‌های سرطانی همراه بوده است که این نتایج در اثر کاهش سطح اکسیداسیون و اپوپتوز سلولی بوده است.

نکته جالب توجه در خواص زعفران این است که مصرف این گیاه می‌تواند مانع از آسیب DNA در اثر پرتو درمانی‌های انجام شده در بیماران مبتلا به سرطان گردد.

در پایان شایان ذکر است که تجارت و خرید زعفران نه تنها یک کسب پرسود و پر منفعت است بلکه قدمی مثبت برای گسترش یک داروی شگفت انگیز در میان جامعه است که تاثیرات شگرفی بر سلامت آحاد جامعه دارد و در این میان هرچه این زعفران از کیفیت بالاتری برخوردار باشد، دست یابی به این مهم سهل تر می گردد.

شما با خرید  زعفران شب خیز که یکی از معروفترین و معتبرترین برندهای زعفران کشور محسوب می شود، می‌توانید یک خرید لذت بخش به همراه حس رضایت از مشارکت در سلامت جامعه را تجربه کنید.

  نظرات