آنچه که درباره کاشت زعفران باید بدانید

آنچه که درباره کاشت زعفران باید بدانید

کاشت زعفران

زعفران از مهمترین چاشنیهای غذایی شرقی است که از ابتدای کاشت تا برداشت و عرضه عمومی آن، مراحل مختلف و حساسی را طی می کند. در این مقاله کوتاه، مروری اجمالی بر مراحل مختلف کاشت و ارائه زعفران خواهیم داشت.

 

 

آنچه که درباره کاشت زعفران باید بدانید

زعفران چیست؟

 

زعفران که همان کلمه ی متداول شده از واژه­ی زرپران است، کلاله خشک شده گل زرپران می­باشد. در تمام دوران­ها، این ادویه در میان گرانترین مواد جهان بوده و  موارد استفاده فراوانی دارد. رنگ و عطر و طعم ویژه این چاشنی، آن را به یکی از محبوبترین مواد غذایی در میان افراد تبدیل کرده است. کشور ایران، بزرگترین تولید کننده و صادر کننده زعفران در دنیاست. نزدیک به هشتاد درصد زعفران تولیدشده در داخل کشور، به اقصی نقاط جهان صادر می­شود.

 

کاشت زعفران چگونه است؟

 

گیاه زعفران از تیره و خانواده زنبقیان است و یک گیاه گرمسیری محسوب می شود. زعفران تقریبا در تمام شرایط به رشد خود ادامه می دهد. اما مانند هر گیاه دیگری، زعفران نیز بهترین محصولش را در شرایط بهتر عرضه می­کند. بهترین شرایط کلی برای روییدن این گیاه، عبارتست از:

  • آب و هوای معتدل و نیمه کویری
  • زمستانهای ملایم و نه چندان سرد/ تابستانهای گرم و خشک
  • زمینهای بدون درخت با آفتاب فراوان که در آنها بادهای سرد نوزند
  • خاک ترکیبی از شن و رس با PH حدودا ۷ تا ۸
  • دریافت کود حیوانی پوسیده فراوان به همراه کود شیمیایی فسفر و پتاس

پس از انتخاب زمینی با این شرایط، لازم است پیازهای زعفران در چاله­هایی با عمق حدودا ۲۰ سانتی­متر گذاشته و کاشته شوند. این زمین تا اولین آبیاری در پاییز باید به حال خود گذاشته شده و تنها به آن کود داد.

 

 

پس از کاشت زعفران چه باید کرد؟

 

پس از کاشت تمامی پیازهای زعفران (که بهتر است در شهریور انجام گیرد) از حدود ۱۲ الی ۱۵ روز بعد باید شروع به آبیاری این گیاه نمود. قبل از آبیاری، بهتر است کود مناسب و کافی به زمین داده شود. آبیاری اولیه باید به عمق خاک برسد. از آنجایی که حدود ۱۰ روز پس از این مرحله، گلهای زعفران از خاک بیرون می­آیند، بهتر است هر ردیف از گیاه را با فاصله­های دو تا سه روزه آبیاری نمود تا در برداشت، مشکلی ایجاد نشود.

 

برداشت بهترین زعفران

 

پس از طی تمامی این مراحل که هرکدام ظرافتهای خاص خود را دارند، نیاز است تا مراحل سله شکنی زمین و وجین کردن علفهای هرز نیز انجام گیرند. در مجموع کاشت زعفران نیز مانند هر گیاه دیگری، نیاز به تخصص، تجربه و مهارت خاص خود دارد. نکات متنوع و پرشماری درباره کاشت و برداشت این محصول گفته شده است. با رعایت این نکات می­توان زمینی با کاشت زعفران را به خوبی به بهره برداری و برداشت بهترین نوع زعفران رساند.

 

زعفران شب­خیز

 

شب­خیز یکی از معتبرترین برندهای ارائه زعفران در کشور به صورت عمده و جزیی است. زعفرانهای این برند که همگی از زعفران اصل و خالص قائنات عرضه می­شوند، در انواع بسته بندی و به صورت فله ای جهت فروش موجود می­باشند. این مجموعه بهترین و باکیفیت ترین زعفران را در انواع نگین، دسته، پوشال و سرگل و با قیمت مناسب و رقابتی به خریداران محترم عرضه می­کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و پرسش سوال درباره محصولات شب­خیز، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

  نظرات